środa, 24 lipca 2013

ROZMNAŻANIE I WYCHOWYWANIE POTOMSTWA KANARKÓW

SAMIEC CZY SAMICZKA CZYLI JAKA PŁEĆ

Niezawodną cechą odróżniania samca od samicy jest śpiew samca można też zauważyć po wyglądzie kloaki, niestety sposób ten wymaga dużej wprawy i bywa czasami trudny do rozpoznania w przypadku młodych kanarków 

rysunek przestawiający różnice:


Składanie i Wysiadywanie jaj



W czasie jednego lęgu samica składa od 3 do 6, jaj.
Samica znosi po jednym jaju dziennie w godzinach rannych lub przed południowych,
wysiadywanie rozpoczyna się po złożeniu trzeciego, czwartego jaja a w wyjątkowych sytuacjach po złożeniu pierwszego. 

Pisklęta z jaj złożonych później są mniejsze słabsze od rodzeństwa wyklutego wcześniej,
niektórzy hodowcy praktykują zabieranie pierwszych dwóch najpierw złożonych jaj i zastępowanie ich jajami sztucznymi (np. z modeliny) bądź też nie zapłodnionymi jajami z poprzednich lęgów.

 Zabrane jaja przechowuje się w pudełku z watą a
wieczorem, w dniu w którym samica złoży trzecie jajo, zabieramy sztucznie jaja, a na ich miejsce wkładamy prawdziwe. Dzięki takiemu postępowaniu młode wykluwają się jednocześnie.   

Inkubacja jaj trwa 13-14 dni. Wysiadywanie jaj należy do obowiązków samicy, chociaż samce chętnie zastępują partnerki, kiedy te mają przerwę na posiłek.

Z chwilą rozpoczęcia wysiadywania jaj przestajemy podawać kanarkom mieszankę jajeczną i biszkopty

Młode potomstwo kanarka

Młode, świeżo wyklute pisklęta kanarka są nagie, ślepe i całkowicie zdane na opiekę rodziców. Samica karmi je, podając nadtrawiony pokarm wprost do dziobów, oraz sprząta zanieczyszczenia.

Od pierwszego dnia życia piskląt zaczynamy podawać pokarm jajeczny, na początku w niewielkich ilościach, zmieniając porcje 2-3 razy dziennie. 


Wraz z upływem 5 dnia życia piskląt do jadłospisu dodajemy niewielkie ilości świeżych zielonek, uzupełnieniem diety powinien być skiełkowany rzepik, dodatki mineralno-witaminowe oraz sepie. Pod dostatkiem powinno być również ziarno.
 
Młode opuszczają gniazdo po 14 dniach od wyklucia, choć jeszcze przez 2-3 tygodnie przebywają z rodzicami we wspólnej klatce i karmione są jeszcze przez rodziców. 

Młode oddzielamy od rodziców gdy już samodzielnie jedzą nie tylko mieszankę jajeczną, ale także ziarno, a na ich głowach nie widać już puchu.

2 komentarze:

  1. Witam, ja jednak przestrzegałabym przed zbyt wczesnym podawaniem pokarmów roślinnych młodym kanarkom (szczególnie, jeśli nie wykluły się jednocześnie-wtedy ten najmłodszy zawsze będzie miał najtrudniej- sama miałam sytuację, że musiałam najmniejsze pisklę dokarmiać ręcznie, żeby podgoniło rodzeństwo).
    Ogólnie mówi się, żeby zaczynać od tartej marchwii- owszem, kiełki to bomba witamin, ale może lepiej zaczekać z nimi?
    [quote]Młode oddzielamy od rodziców gdy już samodzielnie jedzą nie tylko mieszankę jajeczną, ale także ziarno, a na ich głowach nie widać już puchu[/quote]
    Nie bardzo zrozumiałam, o co chodzi z puchem... Czasami młode kanarki mają wystające spomiędzy piór właściwych takie "różki" przez jakiś czas (później puch znów zaczyna być widoczny w trakcie pierzenia juwenalnego).

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam mam pytanie po tygodniu od wylegu pewnego dnia zaglądam a wszystkie młode zostały zadziobane,nie wiem czy to samiec czy samica i dlaczego tak sie stało, czy mógłby ktoś mi odpowiedzieć na to pytanie, bardzo mnie to nurtuje.

    OdpowiedzUsuń